پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
مالک و مستاجر کیست؟
1400/05/11  /
  • دانستنی های عمومی ملکی

مالک و مستاجر کیست؟

صاحبخانه و مستاجر کدامند؟

در بخش املاک و مستغلات ، اصطلاحات اجاره دهنده و مستاجر بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل بسیار مهم است که بدانیم هر کدام به چه معناست ، تفاوت بین این دو و تعهدات و حقوقی که به هر طرف می دهند به چه ترتیب است و کلا مسئولیت های مستاجر و مالک نسبت هم یکدیگر و آپارتمان و ملک اجاری چیست.

اما صاحبخانه و مستاجر کیست؟ تفاوت آنها در چیست؟ آیا صاحبخانه خود می تواند مستاجر باشد؟ امروز در وبلاگ آکس هوم قصد داریم نکاتی را به شما ارائه دهیم تا بتوانید این دو اصطلاح را بهتر درک کنید و اطلاعاتی را که هر یک از ویژگی ها را توصیف می کند و نحوه شناسایی آنها را بدانید.

مالک و مستاجر کیست؟

مالک کیست؟

مالک فردی است که بعنوان شخص حقیقی یا حقوقی دارای املاک، ماشین آلات، وسیله نقلیه یا هر چیز دیگری است که در قبال دریافت پول، سرمایه یا ... آن ها را بصورت موقت به شخص دیگری می سپارد. مبلغ پول پیش (ودیعه)، مدت زمانی که آن مال اجاره داده خواهد شد و دیگر مواد آن در دو نسخه قولنامه ای که توسط موجر و مستاجر به امضا خواهد رسید ثبت خواهد شد.

به عبارت دیگر ، این شخص مالک املاک (یا ملک خصوصی) است که تصمیم می گیرد در عوض پرداخت ، یعنی اجاره ، آن را به شخص دیگری اجاره دهد. مدت قرارداد اجاره می تواند محدود بوده و زمان پایان آن در قرارداد اجاره نامه نوشته شده و در صورت تاخیر در تخلیه ملک، مستاجر مشمول جریمه خواهد شد.

مستاجر کیست؟

مستاجر شخصی است که طی قراردادی (مدت دار) متعهد می شود که در قبال پرداخت هزینه، از ملک، خانه یا دیگر اموال شخصی که صاحب آن می باشد استفاده کند.

مسئولیت مالک و مستاجر

هر دو شخص مالک و مستاجر با توجه به اینکه ملک و املاکی بین آن ها رد و بدل شده، از ابتدای خود مسئولیت و وظایفی دارند که باید آن ها را بر عهده بگیرند. این مسئولیت ها وقتی شما آپارتمان را در بهترین محله تهران رهن یا اجاره می کنید، بیشتر هم خواهد شد.

مسئولیت های مالک زمین

شما باید ملک یا اثاثیه را در زمان تعیین شده در قرارداد به طور سالم و سرویس شده تحویل دهید. در واقع ، بسیاری از افراد برای بررسی وضعیت ، عکس را به قرارداد اضافه می کنند.

شما باید نگران تعمیر ملک خصوصی یا خصوصی باشید ، یعنی اگر مشکلی پیش آمد از آن مراقبت کنید. به عنوان مثال ، در خانه ای ، اگر تهویه مطبوع خراب است و در زمان اجاره در خانه بوده است ، باید آن را سرویس کنید و چیزی نیست که بر عهده مستاجر باشد.

باید موارد ضروری (در برخی موارد) مانند مبلمان ، لوازم خانگی ، آب ، برق ، خدمات ضروری تامین شده باشد.

مسئولیت مستاجر

شما باید تعهدات مندرج در قرارداد را رعایت کنید.

شما باید املاک و مستغلات یا اموال شخصی را در شرایط عالی نگه دارید.

نباید اموال واقعی یا خصوصی را تنزل ، تغییر یا تخریب کنید.

تا زمانی که بازرسی وجود داشته باشد ، نمی توانید از ورود صاحبخانه به خانه جلوگیری کنید.

حقوق موجر و مستاجر

وقتی صحبت از حقوق می شود ، این حقوق هم برای موجر و هم برای مستاجر برقرار است و طبق ماده ها و آیین نامه های قانونی باید رعایت شده و به آن پایبند بود.

حقوق مالک

شما این حق را دارید که طبق قرارداد برای اجازه استفاده از اموال شما به شخص دیگری پول جمع آوری کنید.

شما حق دارید قرارداد را با اخطاریه مندرج در خود قرارداد فسخ کنید. البته ، قرارداد فقط در یک مورد می تواند فوراً فسخ شود: هنگامی که املاک قرار است به عنوان خانه یا آپارتمان برای خود یا اعضای خانواده در درجه اول یا فرزند خواندگی ، جدایی ، طلاق یا ابطال استفاده شود.

حقوق مستاجر

شما حق دارید از املاک در طول مدت قرارداد اجاره استفاده کنید.

شما نیازی به نگرانی در مورد تعمیرات ندارید (مگر اینکه در قرارداد خلاف آن مشخص شده باشد).

اگر ملک را ترک کنید ، تا زمانی که به شرط دریافت آن به شما داده شود ، از ودیعه برخوردار خواهید بود.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}