logo

اخبار املاک

1401/07/24

مطالعه: ۶ دقیقه

قیمت آپارتمان در نیمه دوم 1401

قیمت آپارتمان در نیمه دوم 1401

آن چیزی که قابل‌رویت و واضح است، رکود شدید بازار مسکن و کاهش خرید و فروش به دلیل بالا بودن قیمت آپارتمان در سال 1400 است. بخش تحلیلی املاک آکس با پارامتر‌های مختلف به بررسی قیمت آپارتمان در سال 1401 و مخصوصا بررسی قیمت املاک شهر تهران پرداخته است.

مشکلات اصلی نرخ قیمت املاک

در ابتدای امر باید عرض کنیم که متاسفانه بازار مسکن مانند سیاست شده است؛ به این صورت که با لایه‌های فراوانی که در چند سال اخیر ایجاد کرده، قیمت‌های آن از کنترل خارج شده. هر مسئولی هم بهانه‌های خود را می‌آورد، به گردن دیگر نهاد انداخته یا راه حل‌هایی ارائه می‌دهد که گاه و بیگاه ناکارآمد بوده یا حتی خود موجب افزایش قیمت مسکن در تهران و دیگر شهرستان‌ها می‌شود.

از سال‌ها قبل مهم ترین بهانه‌ای که همیشه برای افزایش قیمت خانه آورده می‌شد، بالا رفتن نرخ مصالح ساختمانی مانند سیمان، تیر آهن، میلگرد و... بود. حتی در آن شرایط هم اگر قیمت مصالح 10 درصد گران می‌شد، مالک قیمت واحدهای خود را 50 درصد گران می‌کرد. استدلال مالک، کسب نقدینگی بیشتر برای ساخت و ساز مجدد، با توجه احتمال افزایش مجدد نرخ مصالح است.

نکته ای که قابل توجه می‌باشد مالک ساختمان (کلنگی) یا زمینی است که بعنوان شخص حقیقی، ادعای سازندگی داشته و خود را غول ساخت و ساز می‌داند و این کار را به‌عنوان شغل خود انتخاب کرده است. این درحالیست که در کشورهای توسعه یافته و پیشرفته که همچین مسائلی کنترل شده است، مسئولیت ساخت به‌صورت اختصاصی با شرکت‌های بزرگ و متخصص که خود کارآفرین این حوزه هستند و مطابق سیاست‌های اصولی دولت خود، پیش می‌روند.

پارامتر بعدی که این افزایش را از کنترل خارج کرده عدم نظارت مستقیم بر مالکین، سازندگان و سیستمی نبودن معاملات ملک است. این سیستم باید مالیاتی وضع کند که مشمول مالکینی باشد که حاضرند خانه‌های خود را فقط به شرط قیمت بالا بفروشند.

همچنین این طرح باید شامل مالکینی که املاک خود را با قیمت‌های بسیار بالا اجاره می‌شوند نیز باشد. چنان که مشاهده می‌کنیم این روزها شغل شریفی وجود دارد به نام «صاحب خانگی»! به این صورت که شخصی به واسطه سرمایه و یا زمینی که به هر طریقی به ایشان رسیده، مسکنی ساخته و تهیه کند و آن را اجاره دهد. به این ترتیب با توجه به نرخ‌های اجاره‌نشینی سرسام‌آوری که عدد و رقم آن‌ها را می‌بینیم، پول عده‌ای که در حال کار کردن هستند، به جیب عده‌ای می‌رود که صرفا سرمایه‌ای را به مسکن تبدیل کرده و بعضا خود هیچ مهارت و تخصصی ندارند. همچنین گاهی مشاهده می‌شود که تمامی قوانین مهم ملکیت برضد خریداران ملک است.

اینجاست که تفاوت ما با کشورهایی که دارای سیستم اجتماعی یا سوسالیست هستند مشخص می‌شود. در آن‌جا هر شخصی در هر زمان و هر خانواده‌ای که متولد شود، همان اندازه می‌تواند از زندگی سهم داشته باشد که شخصی که دهه‌های گذشته به دنیا آمده؛ حتی در خیلی از این کشورها شانس متولدین جدید برای زندگی بهتر، بیشتر نیز هست.

ولی در ایران مشاهده می‌کنیم که افراد گاها به واسطه خانواده، شهر و محیطی که در آن متولد می‌شوند محکوم به سرنوشتی هستند که مرغ‌های آسمان نیز به حالش گریه می‌کنند. در واقع شخصی که تازه متولد می‌شود، با یک شغل متوسط، حتی از پس پرداخت اجاره خانه نیز بر نمی آید چه برسد به خرید خانه. پس چه زمانی باید خانه بخریم؟

تحلیلی بر بازار ملک

باتوجه به این‌که قیمت املاک در نیمه اول سال 1401 تقریبا راکد بود و افت و خیز آن‌چنانی نداشت، این موارد به مسئله مهمی بدل شده است و برخی از باور دارند این آرامش، آتش زیر خاکستر ایت و در نیمه دوم سال، با انفجاری در قیمت‌های ساختمان روبه‌رو خواهند شد. برخی دیگر انتظار دارند همین روند در نیمه دوم سال 1401 نیز ادامه داشته باشد. چیزی که واضح است، با توجه به شرایط کنونی، خبری از نزول قیمت‌ها و بهبود نرخ خانه در کشور وجود ندارد اما با توجه به تحلیل‌های بازار ملک، جهش بزرگی در قیمت‌های آپارتمان و املاک در سال جاری پیشبینی می‌شود. گرچه این اتفاق تا حدی قابل‌پیشبینی می‌باشد چراکه تاکنون شرایط و سیر قیمت خانه‌ها بدین شکل بوده است.

براساس عقیده برخی از سازندگان در تهران، قیمت املاک تا پایان سال 1401 به‌همین منوال خواهد بود و با آغاز سال جدید، احتمال یک گرانی وحشتناک در قیمت خانه وجود خواهد داشت. باتوجه به رکود بازار، اگر اتفاق ناگهانی‌ای را نداشته باشیم، احتمال ادامه روند نه‌چندان مثبت بازار، دور از ذهن نیست. کمااینکه بسیاری از فروشندان و سرمایه‌داران دست نگه داشته‌اند و  همچنان منتظر یک صعود یا نزول در قیمت‌ها هستند و حتی با مواردی از فسخ قرارداد املاک نیز روبه‌رو بوده‌ایم. پیشنهاد می‌شود مقاله مربوط به «10 نکته برای فروش سریع خانه» را مطالعه نمایید.

قیمت خانه در سال آینده

واقعا کمتر کسی می‌تواند از آینده در ایران خبر داشته باشد، خصوصا آینده‌ی قیمت املاک! حداقل آینده‌ای که پیشبینی می‌شود، باتوجه به شرایط کنونی، خیلی امیدوارانه نیست و مسئولین همچنان به‌فکر حل مشکل و رهایی از تورم به‌وجود آمده هستند. با آغاز سال جدید، بسیاری بر این باورند که قیمت املاک و ساختمان‌ها رکود را ادامه خواهد داد و در مواردی هم افزایش نجومی قیمت خانه پیشبینی می‌شود. اما چیزی که فعلا می‌توان برآورد کرد این است که نمی‌توان به آینده‌ی قیمت املاک در کشور حداقل تا سال آینده امیدوار بود. مگر اینکه چاره‌ای اندیشیده شود و تغییرات بزرگی در ساختار سیستم شهرسازی و ساخت‌و‌ساز کشور انجام گیرد. اگر کنجکاو هستید تا قیمت مسکن در سال 1398 را بدانید این مقاله قدیمی به آن پرداخته است.