پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
سند وکالتی ملک
1400/06/29  /
  • نکات مهم معاملات ملکی

سند وکالتی ملک

خرید ملک یکی از خرید های بزرگ و مهم برای اکثر افراد جامعه است. اما گاهی اوقات در این معاملات، کلاهبرداران به روش های متفاوتی پول را از چنگ خریداران در می آورند. یکی از معاملاتی که این خطرات را ممکن است در پی داشته باشد، معاملات وکالتی و سو استفاده از سند وکالتی ملک است. اما اینکه سند وکالتی چیست؟ و انتقال آن چگونه است، پرسش هایی هستند که ما در این مقاله به آن ها پاسخ می دهیم، پس همراه ما باشید.

معرفی سند وکالتی ملک

سند وکالتی یک ملک، معمولا بین خریدار و فروشنده بسته می شود تا یکی از طرفین، مقدمات یا موانع موجود برای انتقال را سپری کرده و ملک مورد نظر را آماده انتقال کند. به عنوان مثال پس از اینکه خریدار و فروشنده در رابطه با قیمت و شرایط معامله با یکدیگر توافق کردند، سند ملک ممکن است در رهن بانک باشد یا اینکه به دلیل بدهی مالیاتی از جانب دادگاه توقیف شده باشد و فعلا امکان انتقال رسمی و قطعی سند وجود ندارد. برای برطرف کردن این مشکلات، فروشنده به خریدار وکالت می دهد تا خود خریدار موانع را برطرف کند. خریداران هم دلایل خاص خود را برای انجام معاملات وکالتی دارند که مهم ترین آن ها قیمت ملک در این نوع معامله است.

انتقال سند وکالتی ملک

برای تبدیل سند وکالتی زمین یا ملک به رسمی، باید خریدار و فروشنده ضمن توافقات نهایی خود، به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند. سند انتقال را امضا کرده و وکالت نامه صادر شده جهت انتقال ملک را به سند قطعی و رسمی تبدیل نمایند. و البته قبل از هر اقدامی باید بداند که سند وکالتی ملک چیست؟

هزینه سند وکالتی ملک

هزینه های تنظیم سند وکالتی ملک در دفتر اسناد رسمی دریافت می شود. هزینه های وکالت فروش ملک مطابق با توافق طرفین صورت می گیرد. فهرست هزینه های وکالت نامه هر سال به صورت آیین نامه به دفاتر رسمی ابلاغ می شود.

نکات معاملات وکالتی

نکات و خطرات احتمالی که باید قبل از انجام این معاملات مد نظر گرفت به شرح زیر است:

  • وکالت بلاعزل: فروشنده در برخی معاملات وکالتی، برای انتقال سند قطعی و انجام دادن کارهای مربوط به ملک، به خریدار وکالت بلاعزل می دهد. در این وکالت فروشنده نمی تواند وکالت خود را فسخ کند. اما در صورت جنون یا فوت موکل، وکالت به راحتی فسخ می شود.
  • خریدار در معاملات وکالتی مالک نیست: تا زمانی که سند وکالتی به رسمی تغییر نیابد خریدار مالک نیست و فروشنده مالک رسمی ملک است.
  • فروختن ملک به چند نفر: برای جلوگیری از اینکه فروشنده ملک را به چند نفر نفروشد، باید معاملات وکالتی در دفاتر رسمی و با تنظیم قولنامه انجام شود.

راه فرار از خطرات ناشی از معاملات وکالتی

بهترین راه برای فرار از مشکلات و حواشی معاملات وکالتی، تنظیم یک مبایعه نامه رسمی است. مبایعه نامه نشان می دهد که خریدار ملک را خریداری کرده و می تواند مالکیت خود را اثبات کند. با تنظیم مبایعه نامه ملک قابل رهگیری است و فروشنده نمی تواند آن را به طور رسمی به شخص دیگری بفروشد. در صورت صادر شدن حکم توقیف اموال فروشنده، خریدار می تواند با ارائه مبایعه نامه به دادگاه، از توقیف ملک خود جلوگیری کند یا در صورت فوت فروشنده، فرد خریدار می تواند وراث را با ارائه مبایعه نامه وادار به انتقال سند کند.

کلام آخر در مورد سند وکالتی املاک

همان طور که اشاره کردیم در معاملاتی که صدور سند وکالتی ملک را به دنبال دارد ممکن است مشکلاتی در پی داشته باشد. اگر مجبور به انجام این سبک از معامله شدید حتما مبایعه نامه بنویسید. تمامی استعلامات لازم را در خصوص ملک مورد نظر بگیرید و در اسرع وقت نسبت به تبدیل سند وکالتی به رسمی اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}