پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
مشاعات ساختمان چیست؟
1400/08/03  /
 • دانستنی های عمومی ملکی

مشاعات ساختمان چیست؟

مشاعات ساختمان شامل فضاها و امکانات مشترک می شود و اغلب مشاعات، متعلق به آپارتمان ها است. مطابق قانون، تملک افراد در آپارتمان ها به دو قسمت مجزا می شود: مالکیت بخش های خصوصی و مالکیت بخش های مشترک یا همان مشاعات ساختمان که هریک قوانین مختص خود را دارد. برای آگاهی از این که مشاعات ساختمان چیست؟ ما را در ادامه همراهی کنید:

تعریف مشاعات ساختمان

تعریفی از مشاعات ساختمان در قوانین تملک آپارتمان ها ذکر شده است. به هر قسمتی از ساختمان که در سند عنوان نشده و تمام ساکنان می توانند به صورت مشترک از آن استفاده کنند، مشاعات ساختمان گفته می شود. در کل، مشاعات شامل بخش هایی از ساختمان می شود که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم مورداستفاده تمام ساکنین قرار می گیرد و نمی توان حق انحصار برای آن در نظر گرفت. مهم ترین قسمت هایی که جزو مشاعات ساختمان هستند شامل موارد زیر می شود:

 • حیاط
 • پشت بام
 • آسانسور
 • پله ها
 • شوفاژخانه
 • تأسیسات مشترک
 • درب ورودی ساختمان
 • راهروها
 • پنجره های داخل پارکینگ یا راه پله ها
 • باغچه
 • لابی

هزینه مشاعات ساختمان

پرداخت هزینه های مشاعات ساختمان بر عهده تمامی ساکنان ساختمان است. سهم هر فرد مطابق متراژ واحد او مشخص می شود. این هزینه های مشترک، هزینه هایی برای استفاده، حفظ و نگهداری معمولی از ساختمان، انشعابات مشترک، مخارج اداری و حقوق مدیر ساختمان را دربر می گیرند. مالکان می توانند با تنظیم قرارداد میان خود، طریقه پرداخت و تقسیم سهم هر مالک را توافق کنند. اگر ساکنی سهم واحد خود را نپردازد، ساکنان می توانند با مراجعه به شورای حل اختلاف، این مشکل را پیگیری کنند. یا اگر واحدی به تنهایی به مشاعات خسارت وارد کند، همان واحد باید مخارج تعمیرات را بپردازد. از دیگر شکایت بابت مشاعات ساختمان میتوان به گذاشتن وسایل در مشاعات آپارتمان و یا تخریب مشاعات ساختمان نام برد.

مطابق ماده 4 قانون مالکیت آپارتمان ها پرداخت مخارج مشترک چه مورداستفاده قرار بگیرد چه مورداستفاده قرار نگیرد اجباری است. به این معنا که حتی اگر یکی از ساکنان از بعضی قسمت های مشترک استفاده نکند بازهم باید مخارج مربوط به آن قسمت را پرداخت کند. پس تمام ساکنین موظف به پرداخت سهم خود به منظور تعمیر و نگهداری از مشاعات به مدیر ساختمان هستند. به عنوان مثال فردی که در طبقه همکف زندگی می کند هم باید هزینه ایزوگام پشت بام را بپردازد و اعتراض او جایز نیست. هزینه ها به صورت مشترک میان تمام واحدها تقسیم می شود.

تخریب مشاعات ساختمان چیست؟

تخریب مشاعات ساختمان

اگر واحدی در مشاعات ساختمان چیزی بسازد یا تغییری ایجاد کند، ساکنان دیگر می توانند به طور قانونی پیگیری کرده و آن را تخریب کنند. به عنوان مثال اگر فردی از پارکینگ ساختمان استفاده شخصی کند و در آن انباری بسازد و یا دیواری را تخریب کند، امکان شکایت وجود دارد. برای ایجاد کوچک ترین تغییراتی در قسمت های مشترک ساختمان همه ساکنین باید به یک نظر مشترک برسند. باید در جلساتی که میان ساکنان برگزار می شود مطرح شود و بیشتر آن ها به تفاهم برسند و هیچ مخالفتی برای تغییرات پیشنهادی از جانب هیچ یک از ساکنین نباشد. 

نتیجه گیری

دریک ساختمان، افراد با فرهنگ های متفاوت زندگی می کنند. ما می توانیم با آگاهی بیشتر راجع به این که مشاعات ساختمان چیست؟ و چه قوانینی دارد؟ از ضایع شدن حقوق خود و همسایگان جلوگیری کنیم. هم چنین برای بهبود جو یک ساختمان و ایجاد آرامش در آن، همه ساکنان بپذیرند که مشاعات ساختمان متعلق به همه ساکنین است و هیچ کس حق استفاده شخصی از آن را ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}