پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۰
1400/08/05  /
  • اخبار املاک

کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۰

با گسترش شهرها، رشد جمعیت و به کمک فناوری های جدید ساخت و ساز، ساخت انواع ملک سرعت گرفت. روش های سریع ساخت و ساز ملک نیز باعث شدند تا خانه های ویلایی و آپارتمان های مسکونی همانند قارچ یک به یک از دل زمین سربر آوردند.

در نتیجه، شهروندان برای انجام معاملات خرید و فروش یا رهن و اجاره دچار چالش شدند. بنگاه های مسکن همراه با مشاورین املاک خود، با قبول وظیفه مشاوره دادن و انجام معاملات مسکن، انجام این امور را بر عهده گرفتند.

این مشاورین برای خدماتی که ارائه می دهند دستمزدی تحت عنوان کمیسیون املاک دریافت می کنند. حال برای اطلاع از اینکه کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۰ چگونه محاسبه می شود، ما را تا انتها همراهی کنید. این هزینه نوعی بعنوان اجرت پیدا کردن ملک برای شما یا فروش آسان خانه شما در نظر گرفته می شود.

کمیسیون املاک چیست؟

درآمد اصلی مشاورین املاک از طریق دریافت درصدی از مبلغ تبادلی خریدار و فروشنده بعنوان حق کمیسیون املاک است. این مبلغ مطابق ارزش ملک، نوع معامله و حتی شهری که معامله در آن انجام می شود، متغیر است. کمیسیون به دلیل واسطه گری میان خریدار و فروشنده یا مالک و مستاجر دریافت می شود.

ضمنا محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک توسط نظام صنفی مربوطه مشخص می شود. دقت کنید انتخاب یک مشاور مطمئن و با سابقه نیز از جمله نکاتی است که هنگام فروش ملک، باید به آن دقت نمود. همچنین برخی نکات ضروری دیگر نیز در فروش خانه بسیار موثر هستند که باید توسط خود شما رعایت شود.

هرچه تعداد معاملات یا ارزش ملک مورد معامله بالاتر باشد، درآمد مشاوران املاک هم بیشتر خواهد بود. در گذشته، و به هنگام خرید و فروش یا رهن و اجاره خانه و آپارتمان و دیگر املاک، حق الزحمه بنگاه مشاور املاک، به هنگام مذاکره ، و پیش از تنظیم سند ملک توسط توافق طرفین معامله محاسبه می شد.

پس از سال 13۷۹ مشاورین املاک باید این مبلغ را براساس فرمول بندی خاص و تعرفه های تصویب شده اتحادیه، محاسبه و از طرفین دریافت کنند.

نحوه محاسبه کمیسیون املاک ۱۴۰۰

نحوه محاسبه کمیسیون املاک در سال 1400

در اواخر فروردین سال ۱۴۰۰، بازار معاملات مسکن به تدریج گرم شد. بر اساس تصمیم اتخاذ شده توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران، حق کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۰ مطابق شرایط زیر محاسبه می شود:

فروش ملک

معاملات خرید و فروش مطابق نیم درصد ارزش معامله محاسبه می شود. این مبلغ توسط طرفین معامله و به طور مساوی تقسیم می شود. پس خریدار موظف به پرداخت نیم درصد و فروشنده نیز باید نیم درصد از ارزش کل معامله را به مشاور املاک بپردازد. همچنین پرداخت ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده نیز به این مبلغ اضافه خواهد شد.

اما محاسبه این مبلغ در تهران کمی متفاوت است. محاسبات به این صورت است که اگر ارزش ملک مورد معامله از ۵۰۰ میلیون تومان بیشتر باشد، طرفین باید علاوه بر نیم درصد، ۲۵ صدم درصد از مبلغ مازاد ملک را نیز به نرخ حق کمیسیون اضافه کنند.

رهن و اجاره ملک

در صورت رهن کامل ملک، مالک و مستاجر هر دو باید نیم درصد مبلغ رهن را بپردازند. در صورت اجاره مبلغ کمیسیون به میزان یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه از طرفین معامله دریافت می شود. اگر به صورت رهن و اجاره باشد، معادل ۲۵ درصد اجاره ماهیانه + نیم صدم درصد از مبلغ رهن باید توسط طرفین پرداخت شود. حق الزحمه مشاور املاک برای تمدید قرارداد اجاره از هر طرف، مطابق یک دهم ارزش مبلغ حق کمیسیون اجاره است.

متمم قرارداد

خدمات مربوط به متمم قرارداد و مبایعه نامه رایگان هستند.

قرارداد های مشارکت

حق کمیسیون قراردادهای مشارکت برای هر کدام از طرفین ۲ دهم درصد ارزش کل قراداد و جمعا ۴ دهم درصد محاسبه و اخذ می شود.

کمیسیون معاوضه ملک

نرخ مشخصی برای کمیسیون معاوضه ملک مشخص نشده است. این دستمزد معمولا توافقی پرداخت می شود.

حق کمیسیون در فسخ قرارداد

در صورتی که هر کدام از طرفین یا دوطرف، از معامله انجام شده ناراضی باشند و میلی به ادامه قرارداد نداشته باشند، می توانند قرار داد را فسخ کنند. اما حق کمسیون دریافت شده توسط مشاور املاک پابرجا است و طرفین معامله نمی توانند مبلغ پرداخت شده را پس بگیرند. البته جای شکرش باقیست که بدلیل ثبت نشدن قرارداد در سامانه املاک و اسکان کشور، این مبادله مشمول پرداخت مالیات مسکن یا همان مالیت معاملات ملکی نخواهد شد.

به عبارت دیگر هرگونه تغییر در اصل قرارداد و هزینه ها پس از انجام قرارداد؛ نمی تواند دلیلی برای پس گرفتن حق کمیسیون مشاور املاک باشد. اما معمولا و طبق عرف، فردی که قرارداد را فسخ کرده است هزینه کمیسیون بنگاه املاک را پرداخت می کند.

حق کمیسیون دریافتی توسط مسکن آکس

مشاورین و کارشناسان املاک آکس هوم بعنوان بزرگترین و معتبرترین بنگاه مسکن در منطقه 1 و منطقه 3 یکی از بزرگترین پلتفرم ها و قوی ترین فایلینگ خرید و فروش ملک در شمال تهران را دارا می باشند. و به صورت خاص نیز در زمینه خرید خانه و ملک در قیطریه فعالیت می کنند.

ایشان، جهت تکریم مشتریان و هم میهنان عزیز، نسبت به نرخ و بخشنامه جدید کمیسیون املاک در سال جدید و درصد تعیین شده آن، هزینه کمتری دریافت می کنند. صد البته که این تخفیف حق کمیسیون در انواع معاملات خرید و فروش و رهن و اجاره ملک اعمال خواهد شد؛ بدون اینکه از خدماتی که دریافت می کنید کاسته شود.

حتی قیمت خرید و فروش خانه و آپارتمان، پنت هاوس های دوبلکس و خانه های کلنگی در منطقه 3 و منطقه 1 بعنوان بالاشهر پایتخت کاملا کارشناسی شده، و پایین تر از مبالغ اعلام شده توسط دیگر بنگاه های مسکن می باشد.

سخن پایانی

مشاورین املاک هم مانند سایر مشاغل باید برای خدماتی که ارائه می دهند، دستمزد دریافت کنند. همان طور که بیشتر هزینه ها افزایش یافته اند، نرخ کمیسیون املاک در سال ۱۴۰۰ هم با افزایش مواجه شده است. اما این تعرفه ها قانونی بوده و از جانب اتحادیه مشاوران املاک تعیین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}