logo

مقاله های تخصصی ملکی

1401/09/07

مطالعه: ۴ دقیقه

خیارات در انواع معامله های ملکی

خیارات در انواع معامله های ملکی

دانستن قانون و تبصره های املاک برای انجام انواع معامله های ملکی از موارد واجبی است، که هر فردی برای خرید و فروش آپارتمان باید به آن توجه کند. دپارتمان تخصصی املاک آکس هوم، املاک برتر منطقه ۱، توانسته است با افزایش اطلاعات و تجربه در انواع معامله های ملکی افراد را برای خرید آپارتمان در شمال تهران به بهترین نفع راهنمایی کند. از این رو اگر قصد خرید آپارتمان در زعفرانیه، خرید آپارتمان در فرمانیه و یا قسمت های شمال تهران و منطقه یک را دارید، می توانید به مشاوران حرفه ای املاک آکس مراجعه کنید و یا به صورت تلفنی از آن ها مشورت بگیرید.

انواع خیارات در معامله های ملکی

در معامله های ملکی و انواع آن، در قانون مدنی، در ماده ۳۹۶، ده نوع خیارات وجود دارد. که بعضی از آن ها کاربرد بیشتری در معامله های رایج دارد. در ادامه به بررسی چند نوع از خیارات پرداخته ایم.

خیار شرط و کاربرد آن

خیار شرط نوعی شرط به صورت مدت دار است که باید در متن قرارداد حتما ذکر گردد، که مطابق آن طرفین معامله در صورت یکی از موارد ذکر شده در معامله می توانند معامله خود را فسخ کنند. که در این نوع خیار، مدت زمان شرط باید حتماً مشخص گردد و اگر این مورد در متن قرارداد نباشد، قرارداد باطل می باشد. این شرط که در قرارداد ذکر می گردد، برای حمایت طرفین از ضرر کردن و جبران ضرر در معامله می باشد. به طور مثال اگر یکی از طرفین شرط کند که در تاریخ مشخص شده کاری را در خصوص ملک انجام دهد و تاریخ ذکر شده آن عمل انجام نشود طرفین می توانند معامله را فسخ کنند.

خیار غبن فاحش و کاربرد آن

اگر یکی از طرفین در معامله دچار ضرری فاحش گردد (که می ‌تواند به علت نداشتن آگاهی از ارزش آن ملک باشد) می ‌تواند معامله را با استناد کردن به خیار غبن فاحش فسخ کند. که دارای شرط و شروط خاص خود می باشد. اثبات خیار غبن فاحش راحت نیست و مرجع های قانونی باید آن را مشخص کند و با تایید مرجع قانونی این معامله قابل فسخ است.

خیار مجلس و کاربرد آن

زمانی که طرفین معامله در هنگام تنظیم کردن قرارداد انواع معامله های ملکی حاضر باشند، می توانند بنا به شرایطی معامله را فسخ کنند. بعد از خارج شدن از مجلسی (منظور نزد مشاور املاک و یا هر مکانی است که قرارداد در آن تنظیم می شود) که در آن عقد قرارداد صورت گرفته است، این حق  از طرفین باطل می گردد. این خیار اهمیت زیادی دارد و به طرفین معامله اجازه می دهد که به صورت حضوری شرط و شروط، خواسته ها و موارد مختلف را ذکر کنند و با تفاهم آن را در مبایعه نامه تنظیم کنند. در صورتی که در در هنگام تنظیم مبایعه نامه با هم توافق نکنند، می توانند فسخ قرارداد را انجام دهند.

معرفی انواع خیارات

خیار تدلیس و کاربرد آن

این نوع خیار در معامله های ملکی کاربرد بسیاری دارد. اگر در هنگام معامله یکی از طرفین معامله بخواهد طرف مقابل را فریب دهد، شخص مقابل می تواند قرارداد را فسخ کند. در این نوع خیار باید فردی که قصد فسخ معامله را دارد شواهد و مدارک و مستندات لازم را ارائه دهد. یکی از مواردی که مشاوران املاک می توانند از تدلیس پیشگیری کنند، این است که تمام صحبت ‌های طرفین را در دفتر ملکی خود مکتوب کنند.

سخن آخر

در انواع معامله های ملکی، مشاوران و کارشناسان می توانند نقش پررنگی داشته باشند. مشاورین و کارشناسان حرفه ای املاک آکس هوم امکان فسخ کردن معامله را با توجه به شروط خیارات مختلف عنوان می کنند. اما گفتن این نکته ضروری است که به صورت پیش فرض مبایعه نامه هایی که اتحادیه مشاوران املاک برای مشاوران و کارشناسان املاک در نظر می‌گیرد، عنوان اسقاط خیارات وجود دارد که مشاوران و کارشناسان املاک برای جلوگیری از انواع ضرر طرفین در معامله می توانند این مورد را حذف کنند و انواع خیارات را در قرارداد ها و مبایعه نامه ها عنوان کنند.