logo

اخبار املاک

1401/07/02

مطالعه: ۵ دقیقه

بهترین زمان خرید مسکن

بهترین زمان خرید مسکن
طبق نظر کارشناسان، بازه رکودی بازار مسکن که معمولا ۱۰ تا ۱۵ فصل طول می‌کشد مناسب‌ترین زمان برای خرید خانه است و هم‌اکنون در این دوره قرار داریم.

به گزارش ایسنا، شواهد نشان می‌دهد بازار مسکن وارد دوره پسارکود شده است؛ بدین مفهوم که خرید و فروش نسبت به نقطه‌ی عمق رکود ۴۶ درصد افزایش یافته اما آن‌قدر بالا نیست که بتوان از آن به عنوان رونق یاد کرد. آبان ماه امسال ۴۱۰۰ مورد معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به ماه پایانی تابستان که خرید و فروش به پایین‌ترین سطح خود رسیده بود، ۴۶ درصد و نسبت به فروردین ماه نیمه تعطیل ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. به نظر می‌رسد متقاضیانی که سطح فعلی قیمت‌ها را پذیرفته‌اند به تدریج وارد بازار شده‌اند.

مسکن به عنوان یک دارایی ثابت همواره خود را به انتظارات تورمی تطبیق می‌دهد. بر این اساس، نوسانات ماهیانه برای متقاضیان واقعی اهمیت چندانی ندارد. البته پس از تیرماه امسال با بروز نشانه‌های رکود، نوسان‌گیران بازار مسکن را ترک کردند و احتمالا برای ۱۰ تا ۱۲ فصل آینده اقدام به خرید نمی‌کنند.

تجربه سیکل‌های رونق و رکود مسکن در سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶، ۱۳۹۲ و ۱۳۹۷ نشان داده بازار مسکن بعد از دوره کوتاه مدت رونق، وارد رکود ۱۰ تا ۱۵ فصل خواهد شد. رکود اوایل سال ۱۳۹۲ تا پایان ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۵ فصل به طول انجامید که طولانی‌ترین دوره در چهار بازه زمانی مذکور بوده است.

بروز دو عامل محرک در بازار مسکن

دو عامل رونق‌بخش، تقاضای واقعی را به سمت بازار مسکن سوق داد؛ به دنبال کاهش هفت درصدی قیمت نسبت به نقطه‌ی اوج و نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، طرف تقاضا به تدریج با اقتباس از ادوار گذشته خود را برای خرید آماده می‌کند.

قیمت ماهیانه مسکن شهر تهران در وضعیت کلی دو درصد کاهش داشته است. رقم افت قیمت نسبت به نقطه‌ی اوج بازار در تیرماه به هفت درصد می‌رسد. کاهش قیمت‌ها از یک طرف و نگرانی از بابت تورم سیستماتیک در پایان سال و اثر تغییر نرخ بنزین، برخی متقاضیان مصرفی را به خرید مجاب کرد. به طوری که معاملات در دو ماه گذشته به ترتیب ۲۲ و ۱۹ درصد بالا رفت.

در شرایط فعلی، کارشناسان معتقدند که هر دو طرف عرضه و تقاضا در بازار مسکن به درک مشترک رسیده‌اند. از یک طرف مالکان به این نتیجه رسیده‌اند که ظرفیتی برای رشد قیمت وجود ندارد. خریداران نیز می‌دانند که نمی‌توان انتظار ریزش شدید قیمت را داشت. آبان ماه ۱۳۹۸ با این‌که معدل کلی قیمت مسکن شهر تهران دو درصد نسبت به ماه قبل از آن کاهش داشته اما جزئیات گویای آن است که قیمت در ۱۵ منطقه نیمه جنوبی و پرتقاضای شرق و غرب، رشد یافت اما با توجه به افت نسبتا زیاد قیمت‌ها در مناطق ۱، ۲، ۳، ۶، ۸، ۱۱ و ۲۰ میانگین کل دو درصد کاهش نشان داد. برای یادآوری قیمت مسکن در سال 1398 میتوانید از این مطلب بهره مند شوید.

نمایه‌های دریافتی حاکی از آن است که قیمت مسکن به کف نزدیک شده و متقاضیان موثر که خانه را به قصد سکونت خریداری می‌کنند برای خرید آماده می‌شوند. البته با وجود افزایش قیمت آهن‌آلات و نرخ دستمزد که به دنبال افزایش قیمت بنزین اتفاق افتاد کارشناسان، تورم مجدد را برای بازار مسکن متصور نیستند.

پیشنهاد می‌شود صفحه مربوط به «قوانین و نکات مهم ملکی که باید بدانید!» را مطالعه نمایید.

پیش‌بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1401

یش‌بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1401 | بهترین زمان برای خرید مسکن

همان‌طور که می‌دانید قیمت ملک رشد چندانی در نیمه اول سال نداشت و از افت و خیز نسبتا ملایمی برخوردار بود. اما براساس پیشبینی‌های انجام شده، در نیمه دوم سال 1401 انتظار می‌رود تا شرایط ملک و خرید و فروش کمی بهبود یابد و با ثبات بازار، بتوان چرخه خرید و فروش بازار را به حرکت درآورد. به نقل از اقتصادنیوز و دنیای اقتصاد، درصورتی که قیمت ارز افزایش داشته باشد، می‌توانیم شاهد رشد قیمت در خانه باشیم در غیر این‌صورت روند نیمه اول سال، در نیمه دوم سال نیز پابرجا خواهد بود.

پیش‌بینی قیمت مسکن در سال 1402

پیش‌بینی قیمت‌ها در ایران بسیار کار دشواریست اما تا اواسط سال 1401، سالی آرام با کم‌ترین افت و خیزها را تجربه کردیم. اقتصاددانان بر این باورند که اگر عواملی مانند تغییر نرخ تورم، تغییر نقدینگی مردم، انتظارات تورمی، تورم عمومی، تورم عرضه‌خانه و... تغییری در قیمت خانه‌ها ایجاد نکنند، همین روند با کم‌ترین شیب در افزایش یا کاهی قیمت ادامه خواهد داشت.

با توجه به مباحث مرور شده، بهترین زمان خرید ملک در ایران را نمی‌توان به‌صورت دقیق پیش‌بینی کرد اما به‌طور کلی خرید خانه در نیمه دوم سال 1401، با توجه به کمبود نوسانات بازار و دیگر متغیرهای اقتصادی می‌تواند گزینه‌ی خوبی باشد. البته بهتر است با مشاوران املاک در محله‌ی خود نیز مشورت نمایید چون افزایش قیمت‌ها در هرمحله می‌تواند با محله‌های دیگر متفاوت باشد.

پیشنهاد می‌شود صفحه مربوط به «فسخ معامله خرید و فروش خانه و آپارتمان» را مطالعه نمایید.