پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
ثبت املاک در سامانه
1400/07/27  /
  • اخبار املاک

ثبت املاک در سامانه

ثبت اطلاعات ملک در سامانه ثبت املاک و اسکان کشور

ماده ۷، تبصره ۸، ماده ۵۴ قانون اصلاح موادی از قانون مالیات های مستقیم: بعد از تمام شدن مهلت خود اظهاری، وظیفه دستگاه های اجرایی این می باشد که خدمات خود را با نوشتن کد ملی، کد پستی، نشانی یکتای درج شده مربوط به سکونت گاه، در سامانه ثبت املاک و خانه و آپارتمان های کشور، ثبت نمایند.

استعلام اطلاعات ثبتی خانه و آپارتمان قبل از خرید و فروش

حتما به یاد داشته باشید که پس از ثبت املاک خود در این سامانه، در صورتی که اقدام به خرید و فروش آپارتمان در منطقه 1 می کنید، اطلاعات شما را در این سامانه دچار تغییر می کند. بنابراین پس از واگذاری ملک و سند زدن خانه به نام فرد دیگر، اطلاعات این ملک به کد ملی شهروندی دیگر منتقل خواهد شد. بنابراین اگر شما طرف خریدار معامله هستید، قبل از نقل و انتقال ملک و نوشتن مبایعه نامه و تنظیم سند ملکی در این مورد نیز تحقیق کنید.

ثبت املاک در سامانه برای چیست؟

چرا باید اطلاعات و آمار خانه و آپارتمان و ملک خود را در سامانه ثبت املاک و اسکان کشور ثبت کنیم؟ ثبت املاک در سامانه دلایل مخصوص به خود را دارد و علاوه بر اینکه بانک اطلاعاتی دقیق برای کشور به وجود می آید، به نفع خود مردم نیز می باشد. از طریق ثبت املاک در سامانه واحد های خالی از طریق سامانه شناسایی می شوند. تعداد خانواده های فاقد مسکن یا افراد دارای بیشتر از یک مسکن مشخص می شوند.

ابتدا از این طریق قانون مالیات بر خانه های خالی را اجرا می کنند. سپس از این طریق محل اقامت خانوار های شهری و روستایی را شناسایی می کنند. کد ملی سر پرست خانوار و اعضای خانواده از این طریق به کد پستی ارتباط داده می شود و بازار مسکن تنظیم می شود.

خدمات مربوطه بعد از ثبت املاک در سامانه

خدمات عبارت است از:

  • اعمال سیاست های حمایتی، یارانه ای و کمک معیشتی
  • فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی
  • تعویض پلاک خودرو
  • ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه، ابلاغیه
  • استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی
  • ثبت نام مدارس در منطقه محل اقامت

قوانین مربوط به ثبت املاک

جزء (۷) تبصره ۸ ماده ۱۶۹ اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم: هنگامی که تبصره اجرا شد، ارائه دهندگان خدمات عمومی تا حداکثر شش ماه بعد باید قبوض مصرفی را بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه ثبت املاک و اسکان کشور مطابق با کدپستی یا نشانی یکتا و به نام مالک یا بهره بردار صادر کنند.

ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم: در دی ماه سال ۱۳۹۹ مجلس و شورای نگهبان، یک قانون جدید را تصویب و تایید کردند. ابلاغ این قانون توسط دستگاه های مرتبط مانند وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی صورت گرفته است.

قانون جدید: اطلاعات املاک اشخاص حقیقی و حقوقی در سامانه املاک و اسکان باید ثبت شود.

ثبت املاک در سامانه مالیاتی

ثبت املاک در سامانه مالیاتی بر اساس آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار صورت می گیرد. برای اطلاع باید آخرین تاریخ ها را مطالعه کنید. بنابراین بحث مالیات های معوقه هر ملک نیز نکته ای است که هنگام خرید و فروش خانه، در تنظیم سند آپارتمان دقت شود.

مهلت ثبت املاک در سامانه

مهلت ثبت املاک در سامانه برای سال ۱۴۰۰ تا ۱۹خرداد بود که به پایان رسید. اما امروز اعلام شد که تا مهر ۱۴۰۰ خوداظهاری مالکان در سامانه املاک و اسکان تمدید شده است. هر چه زودتر اقدام به ثبت نام نمایید.

تمدید مهلت ثبت املاک در سامان ثبت املاک کشوری تا آخر مهر 1400

نتیجه گیری

از آنجایی که ثبت خانه و آپارتمان و دیگر املاک در سامانه توسط مجلس تصویب شده است و یک قانون محاسبه می شود، مردم مکلفند از این قانون پیروی کنند. در ضمن این ثبت نام هم به نفع افراد می شود که ملک آنها قانونی است و هم به نفع کشور، تا اطلاع دقیقی از مساکن موجود در کشور داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}