پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
انتقال سند ملک و آپارتمان
1400/05/25  /
 • نکات مهم معاملات ملکی

انتقال سند ملک و آپارتمان

مهم ترین چالش در هنگام انجام معاملات ملکی، نکات حقوقی ای است که به ثبت قراردادهای مربوط به معاملات مانند سند زدن ملک و سند تک برگ آن مربوط می شود. این معاملات به چند نوع مختلف تقسیم می شود که شامل خرید و فروش، رهن و اجاره، قراردادهای مشارکت در ساخت و بازسازی خانه های قدیم، امتیاز و سهام و خرید و فروش ملک کلنگی ... می باشند.

سند زدن ملک و مراحل بنام زدن خانه

در این بخش، بصورت تخصصی مهم ترین آن ها یعنی بنام زدن سند تک برگ ملک خریداری شده را برای شما شرح می دهیم. مراحل سند زدن ملک که به اصطلاح با عناوینی چون انتقال سند، انتقال مالکیت یا به نام زدن سند تک برگی نیز از آن ها یاد می شوند، شامل وظایفی است که بر عهده فروشنده ملک و خریدار آن می باشد، که در هر مرحله هر یک از آن ها باید با رعایت و پیگیری آن ها معامله خود را به پایان رسانند.

مراحل ذیل قطعا هیچ ارتباطی با محله ای که در آن زندگی می کنید نداشته، و حتی اگر در با کلاس ترین منطقه های تهران نیز زندگی کنید، باید اقدامات زیر را انجام دهید. بنابراین، پس از جستجو در میان آگهی های ملکی مسکن آکس، با توجه به امکانات لاکچری، سن بنای ملک، متراژ و دیگر ویژگی های منحصر بفرد فایل دلخواه خود را انتخاب کرده و مدارک خود را آماده کنید.

استعلام قیمت های کارشناسی شده پیش از بنام زدن سند ملک

بازدید از قیمت های کارشناسی شده در میان آگهی های خرید و فروش خانه و مسکن را در دسته بندی های زیر توصیه می کنیم:

5 منطقه فوق بر اساس نظرسنجی عمومی و استعلام ساکنین و دیگر شهروندان، از بهترین منطقه های تهران جهت زندگی و سکونت هستند.

مراحل انتقال سند تک برگ

قبل از شرح مراحل تنظیم سند تک برگ آپارتمان (deed) باید نکته ای را به عرض شما برسانیم؛ اینکه مراحلی که خدمت شما اعلام می کنیم، اساسا جنبه حقوقی و نکات مربوط به ضرب سندهای تک برگ را از مرحله انجام معامله، تنظیم مبایعه نامه تا تهیه مدارک لازم برای بنام زدن سند خانه مورد بررسی قرار می دهد.

لذا بابت قیمت گذاری و توافقات فی ما بین فروشنده و خریدار نظری نداشته و بحث پیرامون قیمت گذاری ملک را در مقاله ای دیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد. تنها مورد پولی ریالی که در مورد آن بحث خواهیم کرد، هزینه های مربوط به نقل و انتقال و تنظیم سند و نحوله محاسبه آن ها می باشد.

بصورت کلی مراحل انتقال سند در معاملات ملکی شامل موارد زیر می باشد:

 • انجام معامله پس از توافق و تنظیم مبایعه نامه
 • ثبت معامله در سامانه ثبت املاک مستغلات کشور و دریافت کد رهگیری
 • تسویه تمامی حساب های مربوط به ملک توسط فروشنده
 • مراجعه به دفتر اسناد رسمی و انتقال سند

استعلام الکترونیکی ملک

قبل از شرح لزوم بررسی نوع سند  و استعلام الکترونیکی ملک برای شما مثالی می زنیم: حتما تا حالا به سفر رفته اید و به این نکته دقت کرده اید که هر سفری با سفری دیگر متفاوت بوده و پیش نیازهای خود را دارا می باشد. بعنوان مثال سفر تفریحی با سفر زیارتی متفاوت است؛ حتی برای هر کدام از این آن نیز، شهر آن، مدت زمانی که در مسافرت هستید، و در موارد تقریحی نیز بسته به اینکه دریا می روید یا صحرا قطعا تفاوت دارد.

در انتقال سند نیز انواع ملک و سندهای مربوط به آن مطرح اند، سند تک برگی (ویلایی، آپارتمانی، عمارت)، سند وکالتی، سند زمین، سند اداری-تجاری از انواع سند هستند که برای به نام زدن و سند زدن آن ها مدارک مختلف و یک سری هزینه های جانبی لازم است. دانستن این موارد برای هر دو طرف خریدار و فروشنده ضرورت دارد تا در کنار آگاهی بر تمامی موراد حقوقی و قانونی ملک خود، پیش نیاز های انتقال سند ملکی را نیز زودتر فراهم کرده و زمان کمتری را برای تکمیل معامله خود صرف نمایند.

تنظیم مبایعه نامه

تنظیم مبایعه نامه برای انتقال سند

پس از انجام مذاکرات ملکی بین خریدار و فروشنده و توافق نهایی بر سر معامله ملک و قیمت آن، به مرحله تهیه و تنظیم مبایعه نامه می رسیم. مبایعه نامه که در مقاله ای دیگر بصورت مفصل در مورد آن بحث خواهیم کرد، نوعی قرارداد بین خریداران و فروشندگان املاک است که مشخصات آن ها، شرح کلی و برخی جزیبات مربوط به معامله ملک، روش پرداخت هزینه های آن و دیگر توافقات طرفین معامله در آن قید می شود.

به خاطر افزایش هزینه حق التحریر مبایعه نامه برخی افراد خود اقدام به نوشتن این قرارداد می کنند؛ توصیه اکید می کنیم که اگر خودتان و طرف مقابل در این زمینه تجربه کافی ندارید حتما حتما این قرارداد را در یک دفتر املاک معتبر تنظیم کنید.

مشاور املاک وظیفه دارد تا با دست خط خود تمامی موارد لازم را در مبایعه نامه ذکر کرده و شما را در جریان نکات کلی و جزئی قرارداد تنظیم شده قرار دهد و صلاحیت خود را با نظارت دقیق بر این امر بر شما ثابت کند. البته اگر پیش از تهیه و تنظیم مقاله ما در وبلاگ املاک آکس که در آن مراحل سند زدن و انقال سند را برای شما توضیح داده ایم مطالعه کرده باشید، اطمینان شما از معامله دو چندان خواهد شد؛ مخصوصا اگر طرف خریدار معامله باشید.

نکته: در هنگام تنظیم تاریخ و روز قرارها در مبایعه نامه، حتما مصادف نشدن آن ها با روزهای تعطیل رسمی و غیر رسمی ماننده جمعه را مد نظر داشته باشید. برای ادامه راه و انجام کارهای تکمیلی ملک مانند تهیه مفاصاحساب و دیگر پرداختی ها که باید در ادارات مختلف انجام شود نیاز به زمان است. کارهای اداری بعد از ثبت مبایعه نامه و دریافت کد رهگیری تا انتقال نهایی سند، از 1 هفته تا 2 ماه ممکن است به طول انجامد.


بیشتر بخوایند: مهم ترین نکات هنگام تنظیم سند ملکی چیست؟


مبایعه نامه یا قولنامه؟

ببینید بین مبایعه نامه و قولنامه(سند موقت ملک) یک تفاوت اساسی وجود دارد که در ادامه برای شما شرح خواهیم داد. مبایعه نامه قرارداد یا سندی است معتبر، که در نهایت با ثبت آن توسط دفاتر املاک بصورت قانونی در خواهد آمد. شما نیز پس از آن و با به وجود آمدن مشکلاتی بین طرف دیگر قرارداد، خواه فروشنده باشد یا خریدار که منجر به متضرر شدن شما شود، می توانید مبایعه نامه را تحویل محاکم داده و دادخواهی کنید. اما قولنامه صرفا یک توافق کتبی است و در ادامه به اندازه مبایعه نامه ارزش قضایی یا حقوقی نداشته و در دادگاه خیلی نمی توان به آن استناد کرد؛ مگر آنکه شخص خریدار از فروشنده تعهد الزام به انتقال سند مالکیت آن خانه و آپارتمان را داشته باشد.

جهت اطلاع شما لازم است تا نکته ای مهم را با شما به اشتراک بگذاریم، در اسناد مالکیت مدرکی نیز وجود دارد به نام سند نسقی زمین یا نسق مسکونی، که بیشتر در نواحی کشاورزی اسم آن برده می شود، حالا چرا؟ چون بسیاری از کشاورزان بر روی زمین نسخ دار کار می کنند و بدون اینکه از تفاوت و فرق سند با نسق مطلع باشند، ادعای مالکیت آن زمین را دارند. احتمال اینکه در پروسه بنام زدن دچار اشتباه شوید بسیار نادر است، اما از باب شناخت انواع سند بد نیست که بدانید نسق چیست ، پس لطفا مقاله ای را که به آن لینک داده ایم را مطالعه بفرمایید.

بر این اساس برخی نظر می دهند و می گویند که قول نامه ننویسید؛ اما به نظر مشاورین املاک منطقه 1 و منطقه 3 در گروه آکس، نوشتن آن این مزیت را دارد که بعد از توافق، حرف ها و قرارهای بین خریدار ملک و فروشنده ملک بصورت کتبی درآمده و در هنگام تنظیم مبایعه نامه می توانید به آن رجوع کنید؛ به اصطلاح طرف مقابل دیگر نمی تواند دبه کند.

ممکن است که بپرسید، شما که گفتید ارزش قضایی نداره، خب وقتی فروشنده این مهم را بداند، به راحتی می تواند دبه کند؛ آن وقت ما چه کنیم؟

برای جواب این سوال ابتدا باید یادآور شویم که شما بهترین مشاور املاک را در کنار خود دارید؛ حالا این چه مزیتی داره؟ مشاورین املاک دارای ارتباطی قوی بین همکاران خود و شبکه ای بین دیگر گروه های املاکی معروف در سطح شهر هستند؛ پس اگر با فروشنده ای مواجه شوند که زیر حرف خود می زند، دیگر برای ملک ایشان بدنبال مشتری نخواهند گشت. از آن جایی که فروشندگان نیز برای خرید و فروش خانه و آپارتمان یا هر ملکی که در اختیار دارند، به مشاوران ملکی نیاز دارند، پس زیر حرف خود نخواهند زد (البته در 99.99% مواقع).

برای سند زدن چه مواردی باید در مبایعه نامه نوشته شود؟

مبایعه نامه بعنوان یک سند قراردادی معتبر جهت واگذاری اموال دارای گزینه هایی می باشد که حتما باید نوشته شود. در صورت خالی ماندن مواردی که آن را ذکر می کنیم، دفتر مشاور املاک معتبر نمی تواند آن را در سیستم ثبت املاک کشور ثبت کرده و برای شما کد رهگیری بگیرد.

موارد مندرج الزامی که باید در مبایعه نامه ذکر شوند تا بتوانید کد رهگیری دریافت کنید به شرح زیرند:

 • مشخصات فروشنده: شامل تمامی مشخصات سجلی فروشنده، کد ملی، آدرس محل اقامت و کد پستی آن که حتما باید قید شود، به همراه شماره تلفن ثابت و تلفن همراه.
 • مشخصات خریدار: شامل تمامی مشخصات سجلی خریدار، کد ملی، آدرس محل اقامت و کد پستی آن که حتما باید قید شود، به همراه شماره تلفن ثابت و تلفن همراه.
 • موضوع معامله: شامل قیمت ملک به ازای متراژ و قیمت کل در وجه کشور (ریال یا معادل تومان آن)
 • زمان معامله: نحوه پرداخت مبلغ معامله و زمان آن، و زمانی که فروشنده و خریدار جهت تنظیم سند باید در دفترخانه حضور پید کنند.

نکته: این که شخص خریدار چه مقدار مبلغ را به چه نحوی، با چه شرایطی و چه زمانی باید به فروشنده پرداخت کند، حتما باید قید شود. در مواردی که خریدار بخشی از مبلغ را بعد از انجام معامله پرداخت می کند توصیه می کنیم تا از ایشان سفته دریافت کنید.

لزوم دریافت کد رهگیری

پس از تکمیل مبایعه نامه در دفتر املاک، لازم است تا تمامی مشخصات و اطلاعات مربوط به معامله در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور ثبت شود. وظیفه ثبت این ها به عهده مشاور املاک می باشد و پس از آن یک کد رهگیری دریافت می شود که نشان دهنده تایید معامله و معتبر بودن کد دفتری مشاور املاک می باشد.

پس از مشاهده کد رهگیری در بالای مبایعه نامه و تکمیل معامله باید به دفترخانه بروید.

جهت نهایی کردن انتقال سند خانه و آپارتمان باید به دفترخانه مراجعه کرد

مراجعه به دفتر اسناد رسمی جهت انتقال سند

پس از دریافت کد رهگیری، جهت بنام زدن سند ملک لازم است تا فروشنده و خریدار در زمانی با یکدیگر توافق کرده و تاریخ و روز آن را در مبایعه نامه قید کرده بودند، در دفتر اسناد رسمی مشخص شده حاضر شوند. این مراجعه جهت رسمی کردن معامله بوده و لازم است تا فروشنده با شناسنامه، اصل سند و بنچاق به آن دفتر مراجعه کند.

نکته: اگر بنچاق موجود نبود، مالک می تواند با مراجعه به دفتری که معامله اولیه ملک در آن انجام شده، بنچاق را تهیه کرده یا خود دفترخانه تماس گرفته و آن را تقاضا کند.

جهت سند زدن حضور شخص خریدار الزامی نبوده، ولی اگر فروشنده ملک نیز در دفترخانه حاضر نشد، شخص خریدار باید باشند تا گواهی عدم حضور فروشنده را دریافت کند.

این گواهی در پایان ساعت اداری همان روز در صورتی که خریدار هیچ ارتباطی نتواند با مالک ملک ارتباط برقرار کند صادر خواهد شد.

گواهی عدم حضور فروشنده، دارای اعتبار قانونی بوده و خریدار ملک می تواند با مراجعه به دفاتر قضایی، علاوه بر پس گرفتن مبلغ خود، مبلغی را نیز بابت خسارت عدم حضور جهت سند زدن و انتقال آن دریافت کند. در ادامه همین مقاله خواهیم گفت که این مبلغ چه مقدار خواهد بود.

نکته: با یکپارچه شدن سیستم دفاتر ثبت اسناد رسمی و ارتباط آن ها با سامانه های شهرداری و زمین شهری، در صورتی که ملک معامله شده در طرح ساخت و ساز باشد، بخاطر وامی در گرو بانک بوده و دارای سند وکالتی باشد یا ... سیستم این انتقال را ثبت نکرده و نمی توان سند را بنام زد.

جهت بنام زدن سند ملک در دفترخانه چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم جهت انتقال سند

جهت نهایی کردن معامله و سند زدن ملک به نام خریدار که توسط فروشنده باید انجام شود، مدارک مورد نیاز جهت تنظیم سند مورد نیاز است. ما مدارک لازم برای نقل و انتقال ملک را برای شما عزیزان لیست کرده ایم تا با این چک لیست، همه مدارک را از قبل آماده کنید تا کار انتقال سند ملک در یک روز به اتمام برسد. مدارک لازم برای بنام زدن سند خانه در دفترخانه به شرح زیر هستند:

 • سند ملک معامله شده و کپی آن.
 • بنچاق ملک معامله شده و کپی آن.
 • شناسنامه های فروشنده و خریدار و کپی آن ها.
 • کارت ملی های فروشنده و خریدار و کپی آن ها.
 • اصل گواهی پایان کار یا عدم خلافی که باید مورد تایید شهرداری یا بخشداری محل باشد.
 • صورت جلسه تفکیکی آپارتمان، زمین یا ویلا و عمارت که حدود ملک و مشاعات آن را مشخص می کند.
 • در صورت حضور وکیل فروشنده، اصل وکالتنامه و کپی آن الزامی است.
 • در صورت موروثی بودن ملک اصل و کپی حصر وراثت و فرم مالیات بر ارث باید تهیه شود.
 • کد پستی ملک معامله شده
 • گواهی مفاصا حساب عوارض و دیگر خرج و مخارج ملک

موارد فوق منهای مواردی که مربوط به خریدار می باشد جزو مدارک لازم جهت تعویض سند منگوله دار به تک برگی نیز می باشد.

مفاصاحساب چیست؟

به تسویه حساب های ملک اصطلاحا مفاصاحساب می گویند. مفاصا حساب در واقع پرداخت تمامی هزینه ها و بدهی هایی است که متعلق به ملک مورد معامله می باشد. برخی از این پرداختی های مفاصا حساب به شرح ذیل است:

 • تسویه با شهرداری یا بخشداری: پرداخت هزینه های عوارض نوسازی، مدیریت و جمع آوری پسماند و کمک به آموزش و پرورش.
 • تسویه با دارایی: دارایی به ازای 4% قیمت ملک که خود آن را مشخص می کند، بابت نقل و انتقال آن مالیات دریافت می کند که باید پرداخت شود.
 • تسویه با بیمه: اگر سند ملک تجاری بوده باشد هزینه های بیمه نیز باید پرداخت شود.

شرح جزییات مبایعه نامه در بنام زدن آپارتمان

بالاتر موارد اصلی و الزامی که در مبایعه نامه باید قید می شدند را برای شما شرح دادیم، حالا به برخی دیگر از موارد فرعی اما کلیدی اشاره کرده و شرح مختصری از لزوم مندرج کردن آن ها در مبایعه نامه را ارائه داده ایم تا بدون هیچ استرس و اضطرابی مراحل بنام زدن آپارتمان را طی کرده و سند ملک خود را منتقل کنید.

فرصت پشیمانی یا فسخ معامله پس از تنظیم مبایعه نامه:

در مبایعه نامه می توان فرصتی برای فسخ معامله یا پشیمانی در نظر گرفت. مثلا ظرف مدت 24 ساعت یا 48 ساعت اگر خریدار یا فروشنده پشیمان شد می تواند به دفتر املاکی که مبایعه نامه در آن تنظیم شده مراجعه کرده و معامله را فسخ کند. اما حتما مبلغی را جهت جریمه فسخ قرارداد مشخص کنید، تا خود شما که زمان بسیاری را تا این مرحله از کار گذاشته اید متضرر نشوید.

احتمال فریبکاری در معامله:

ممکن است در معاملات ملکی و نیز دیگر معامله هایی که نیاز به نوشتن مبایعه نامه است، فروشنده یا خریدار فریب بخورد، یا سوء تفاهمی از بابت قیمت، ملک مورد نظر یا ... ایجاد شده باشد. دقت داشته باشید که اگر اصطلاحی با عنوان "اسقاط کافه خیارات ولو خیار فاحش" در مبایعه نامه ذکر شده بود؛ معامله فسخ که هیچی، مبایعه نامه را هم جر وا جر کنید. با این اصطلاح اختیارات شما برای فسخ معامله در صورت وجود هرگونه تناقضی در اطلاعات ملک و قیمت آن گرفته خواهد شد.

ذکر متعلقات ملک مورد معامله در مبایعه نامه:

اگر در این معامله نقش خریدار را دارید حتما حتما در هنگام رسیدن به توافق نهایی لیستی از لوازم ملک، وسایل نصب شده و دیگر متعلقات ملک در حضور مالک خانه و مشاور املاک معتمد خود تهیه کرده، زیر آن امضا شده و در مبایعه نامه حتما قید شود. دلیل این کار هم واضح است، فکر کن شما خانه را معامله کنید و بعد تحویل گرفتن آن ببینید جای پکیج آپارتمان شما خالی بوده یا آن را با پکیجی دسته دوم یا کهنه عوض کرده اند.

چگونگی پرداخت هزینه های ملک و انتقال سند:

اجازه دهید مثالی برای شما بزنیم، فرض کنید شما امروز ملک را تحویل گرفته اید و از آب و برق و گاز آن استفاده کرده اید، اما قرار است چند ماه دیگر سند آن زده شود. اینجاست که یا خریدار زیر بار بدهی حال و گذشته آن ملک می رود یا شخص فروشنده ای که پس از تسویه کنتورهای خود را صفر نکرده متضرر خواهد شد. پس تقسیم بندی این موارد و دیگر هزینه های دفتری، تمام و کمال در مبایعه نامه مندرج شود.

تاریخ و روزهای جایگزین:

اول از همه که حتما دقت کنید تاریخ و روزهایی که قرار است به دفترخانه مراجعه کنید یا پول ها واریز شود مصادف با تعطیلات رسمی و غیر رسمی نباش. علاوه بر آن تاریخ و روزی بعنوان جایگزین نیز مشخص شود، تا در صورت تعطیلی ادارات و دفاتر اسناد رسمی به علت های مختلف مانند افزایش شیوع کرونا، قرار به روزی دیگر موکول شود.

عدم انتقال سند:

در برخی از معاملات پیش می آید ملک در گروی بانک بوده، در طرح راه سازی قرار گرفته یا موظف به عقب نشینی شده است؛ که در نتیجه آن گرچه کد رهگیری صادر خواهد شد، اما دفتر اسناد رسمی نمی تواند نقل و انتقال سند ملک را نهایی کند. در این حالت حتما بندی از بابت این موضوع در مبایعه نامه آورده شود و از پیش ادعای درخواست خسارت کنید؛ چرا که این وظیفه فروشنده و حتی مشاور شماست که ابتدا باید از وضعیت ملک مطلع بوده و سپس اقدام به معامله نماید.

هزینه های سند زدن و انتقال سند ملک در دفترخانه

هزینه انتقال سند ملک

سند زدن ملک شامل چه هزینه هایی می شود؟، این تنها یکی از سوالات پر تکرار در هنگام انتقال سند به نام فرزند، همسر یا هر شخص دیگر حقیق یا حقوقی می باشد. گفتنی است که مبلغ آن عدد ثابتی نیست، زیرا به فاکتورهای مختلفی نظیر حق کمیسیون مشاور و دفتر املاک، هزیه اداره دارایی و پولی که باید به شهرداری و دفترخانه بپردازید بستگی دارد. حالا اگر ملک شما تجاری-اداری نیز بوده باشد، شما باید با اداره بیمه نیز تسویه کنید، و حتی در صورت تاخیر در پرداخت این مبلغ جریه ای نیز به ان افزوده می شود.

هزینه دفتر املاک و کمیسیون مشاور:

هزینه دفتر املاک شامل نگارش مبایعه نامه، ثبت آن در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور و دریافت کد رهگیری آن است. همچنین مشاور املاک برای معامله های تا سقف 500 میلیون تومان به اندازه 0.5% از ارزش ملک و برای معامله های بالاتر تا 1% و بیشتر از آن هم خواهد رسید که از طرفین معامله دریافت می شود. البته درصدها و مبلغ ها در صورتی است که مشاور املاک برای شما مشتری پیدا کند؛ در غیر این صورت فقط هزینه دفتری دریافت خواهد شد.

هزینه های اداره دارایی و مالیات:

اداره دارایی که همه قربانشان بروند، آن جا نشسته اند و به اسم مالیات، به ازای 4% از ارزشی که بر روی ملک شما می گذارند، پول دریافت می کنند. روند کاری اداره دارایی تقریبا 3 روز کاری به طول خواهد کشید که شامل تحویل مدارک به دارایی، مشخص شدن مبلغ مالیات جهت پرداخت و در روز آخر دریافت گواهی مفاصاحساب اداره مالیات و دارایی که حتما دقت داشته باشید ممهور بوده و به امضا رسیده باشد.

نکته: ملک شما در صورت مسکونی بودن آن، اگر نوساز بوده باشد که هیچ، اما اگر مستاجر داشته باشید، دارایی یه پول دیگه هم بابت مالیات بر اجاره از شما می ستاند.

هزینه های شهرداری:

این موارد شامل حق الزحمه شهرداری بابت جمع آوری پسماندها، عوارض و نوسازی شهری مانند آسفالت، رنگ آمیزی های شهری و ... می باشد. مبلغی نیز بابت کمک به آموزش و پرورش نیز دریافت خواهد شد؛ که البته هنوز هم مشخص نیست با این نخبگانی که مدارس آموزش و پرورش تحویل جامعه می دهند، این هزینه را بابت چه چیزی دریافت می کنند. در آخر، شهرداری نیز بایستی برگه مفاصاحساب خود را نیز مهر شده و امضا شده تحویل شما دهد.

هزینه های دفترخانه:

دفترخانه ها نیز هزینه ای را بابت حق التحریر و نهایی کردن انتقال سند از شما دریافت خواهند کرد که بصورت پیش فرض بر عهده فروشنده است؛ اما طبق توافق که بهتر از در مبایعه نامه نیز گنجانده شود بصورت مشترک یا درصدی بین خریدار و فروشنده نیز پرداخت می شود.

هزینه بیمه:

هزینه بیمه تنها در صورتی از شما اخذ خواهد شد که ملک شما تجاری-اداری بوده باشد. اگر ملک خود را بعنوان موقعیت اداری اجاره داده باشید و بیمه متوجه این موضوع شده باشد، احتمالا باید جریمه ای را نیز به اداره بیمه پرداخت و با آنان نیز تسویه کنید.

هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟

سوال: هزینه انتقال سند ملک بر عهده کیست؟ به صورت کلی هزینه انتقال سند خانه و آپارتمان یا هر ملک دیگری بر عهده مالک ملک و شخص فروشنده می باشد. اما بطور معمول و عرف کار این هزینه بین خریدار و فروشنده تقسیم شده یا طبق توافق قبلی مندرج در مبایعه نامه درصد بندی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید 1 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}
مالک
سلام چطور میشه سند رو به نام کسی زد ولی در عین حال اون شخص اجازه فروش ملک رو نداشته باشه؟ مثلا من سند یک اپارتمانی رو به نام پسرم بزنم ولی اون حق فروش نداشته باشه؟لطفا راهنمایی کنید