پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
قولنامه چیست؟
1400/06/29  /
 • نکات مهم معاملات ملکی

قولنامه چیست؟

یکی از کارهای حقوقی مهم که در هنگام خرید ملک یا زمین در بهترین منطقه تهران باید تنظیم شود، قولنامه یا سند موقت ملک است، که برای این منظور باید بدانید که قولنامه چیست؟ مفاد و مواردی که در قولنامه می نویسند کدام است؟ و اساسا چند نوع قولنامه داریم؟ افراد قبل از معامله، از ملک مورد نظر بازدید می کنند و در صورت رضایت، موافقت خود را به مشاور املاک خوب و معتبر اطلاع می دهند. مشاور املاک نیز قراردادی میان فروشنده و خریدار تنظیم می کند که به آن قولنامه گفته می شود. برای اطلاع دقیق از این که قولنامه چیست؟ ما را همراهی کنید.

تعریف قولنامه

قولنامه از دو کلمه قول و نامه تشکیل شده است. معنی این واژه از ترکیب آن مشخص است. قولنامه در واقع نامه و مدرکی است که در آن تضمین و قولی نوشته می شود. طبق این قرارداد، دو طرفی که قصد دارند در آینده با هم عقد بیع منعقد کنند تعهد می دهند که در تاریخ مشخصی به قول خود یعنی انتقال مال به دیگری عمل کنند.

مفاد قولنامه

مفاد قولنامه شامل خواسته هایی است که طبق آن مطالبه می شود. مفاد قولنامه به این صورت است که دو نفر به یکدیگر تعهد می دهند که در زمان معینی در دفترخانه حاضر شده و معامله ای طبق شرایط قولنامه انجام دهند. اگر هر یک از طرفین، به هر دلیلی در تاریخ مشخص شده در دفتر حضور نیابد و از انجام معامله خودداری کند هزینه ای به عنوان وجه التزام باید به طرف مقابل پرداخت کند. نکته حائز اهمیت دیگر این است که فردی که وجه التزام را می خواهد، باید به طور کامل به تعهدات خود عمل کند. بنابراین شما باید با قوانین فسخ قرارداد خرید ملک و انواع آن بطور کامل آشنا باشید، و نسبت به موارد و جزییاتی که فروشنده و خریدار می توانند قرارداد معامله ملک را فسخ کنند آگاهی کافی داشته باشید.

تنظیم قولنامه

مهم ترین قسمت قولنامه اطلاعات خریدار، فروشنده و ملک مورد معامله است. در این سند زمان شروع و پایان معامله هم عنوان می شود. هم چنین دو طرف مبلغی را برای حق فسخ در صورت پشیمانی یا به وجود آمدن شرایط خاص، توافق می کنند. منظور از بیان شرایط خاص، شرایطی است که طبق آن خریدار یا فروشنده می توانند از لحاظ قانونی معامله را فسخ کنند. یکی از این شرایط مطابقت نداشتن اصل ملک از جانب فروشنده با جزئیات اطلاعات ثبت شده در سند آن است. در چنین شرایطی است که خریدار می تواند معامله را فسخ کند. همچنین اگر خریدار مبلغ مورد نظر را در زمان مقرر شده پرداخت نکند، فروشنده حق فسخ معامله را دارد.

اغلب در قولنامه ها مبلغی به عنوان ضمانت اجرایی یا خسارت در نظر می گیرند، که در صورت لزوم از جانب هر کدام از طرفین به دیگری پرداخت می شود. به این مبلغ وجه التزام گفته می شود که تضمینی برای پایبند ماندن هر یک از طرفین به معامله است. در ادامه 6 نکته مهم در تنظیم قولنامه را برای شما مطرح خواهیم کردت بدین وسیله به پاسخ سوال خود در مورد اینکه قولنامه معتبر است یا سند برسید.

هنگام تنظیم قولنامه چه نکات حقوقی باید رعایت شود؟

در تنظیم هر قولنامه ای 6 نکته کلیدی حائز اهمیت است که مهم ترین آن ها سربرگ قولنامه رسمی است که توسط مشاورین املاک تهیه می شود. البته اعتبار قولنامه دستی در دادگاه نیز قابل استناد می باشد، ولی به شرط اینکه تمام اطلاعات طرفین معامله و مورد معالمه بصورت کامل، صحیح و خوانا نوشته شده باشد و به امضای شهود برسد. برای رفع نگرانی باید به این نکته اشاره کرد که طبق قوانین، در صورت عدم امضای شهود، با اثبات غیر جعلی بودن، قولنامه جعلی همچنان در نظر دادگاه معتبر خواهد بود.

 • خریدار و فروشنده باید به مشاور املاکی که دارای مجوز رسمی است، مراجعه کنند.
 • خریدار، ملک مورد معامله را حتما استعلام بگیرد. یکی از بزرگ ترین مشکلات، فروش یک ملک به چندین نفر، یا عدم وجود خارجی ملک است یعنی هیچ ملکی وجود ندارد. حتما بررسی شود که ملک موروثی یا توقیفی نباشد.
 • بیشتر مشکلات به وجود آمده در قولنامه مربوط به شرایط پرداخت است. به همین دلیل تمام جزئیات پرداخت به صورت نقد یا چک ذکر شود.
 • وجود شاهد برای عقد قولنامه ضروری است، تا در صورت بروز مشکل در دادگاه شهادت دهند. شاهدان می توانند صاحب بنگاه یا افراد مورد اعتماد دیگری باشند.
 • قولنامه حتما در سه نسخه تنطیم شود. دو نسخه نزد طرفین و یک نسخه هم نزد مشاور املاک باقی می ماند.
 • حتما بررسی شود که فروشنده مالک واقعی ملک باشد. اگر وکیل است حتما وکالت نامه داشته باشد. اگر هم ملک موروثی است باید گواهی انحصار وراثت داشته باشد.

چند نوع قولنامه داریم؟

انتقال اموال توسط قولنامه بسته به نوع مال مورد معامل دارای متن های مختلفی خواهد بود. فرض کنید شما می خواهید ماشین خرید و فروش کنید، برنابراین در متن آن برند، مدل، رنگ و سال ساخت خودرو به همراه اطلاعات موتوری قید خواهد شد. در مورادی نظیر خانه و آپارتمان یا زمین، متراژ، مشاعات یا همان فضاهای مشترک ساختمان و موارد متعلقه و محدودیت ها باید عنوان شوند. به سبب همین، از نظر متن و مدارک لازم جهت تنظیم قولنامه ها، آن ها ره به چند نوع و دسته تقسیم بندی می کنند، تا شما بدانید چند نوع قولنامه داریم؟ و انواع قولنامه کدامند؟ برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

 • قولنامه زمین قابل ساخت و زراعی
 • قولنامه ماشین و خودرو
 • قولنامه موتورسیکلت
 • قولنامه خانه و آپارتمان
 • قولنامه اجاره و رهن
 • قولنامه دستی
 • و ...

پس نتیجه می گیریم شما قبل هر گونه معامله ای باید به انواع مختلف متن قولنامه و مفاد آن مسلط باشید؛ مثلا مواردی که باید در اجاره نامه قید شود را در هنگام تنظیم اجاره نامه شناخته و بر سر آن ها با مالک (موجر) به توافق برسید.

مزیت تنظیم قولنامه معتبر

هنگام خرید ملک یا زمین حتما افراد قولنامه ای معتبر تنظیم کنند. برای پاسخ دقیق به این سوال که قولنامه چیست؟ می توان گفت که قولنامه حامی حقوق افراد است. به عبارتی با تکیه بر این قرارداد خریدار می تواند فروشنده را مجبور به تنظیم سند کند. فروشنده هم می تواند مبلغ پرداخت نشده از جانب خریدار را مطالبه کند.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}