logo

دانستنی های عمومی ملکی

1401/09/12

مطالعه: ۳ دقیقه

مالیات بر اجاره ملک و قانون های آن

مالیات بر اجاره ملک و قانون های آن

مالیات برای درآمد اجاره ملک به مالیاتی که از شخص اجاره دهنده گرفته می شود، گفته می‌شود که مهلت پرداخت کردن این مالیات در سال 1401 تا سی و یکم تیر ماه مشخص گردید.

برای افرادی که می خواهند بدانند نحوه حساب کردن این مالیات چگونه است، باید نکات مهم در این مورد را بدانند. مشاورین و کارشناسان حرفه ای املاک آکس هوم افراد را برای نحوه آشنایی بر انواع قوانین در مورد اجاره ملک راهنمایی می کنند.

مالیات برای درآمد اجاره آپارتمان

از مواردی که مالیات برای درآمد اجاره در آن خیلی مهم است اجاره آپارتمان در شمال تهران می باشد، زیرا مبلغ اجاره بسیار زیاد بوده و امکان دارد مالیات زیادی به آن تعلق گرفته و مالک موظف است مالیات برای آن پرداخت کند. لذا برای کسب اطلاعات لازم و ضروری در مورد ملک خود در منطقه 1 تهران چه مستاجر هستید و یا اجاره دهنده بهتر است با مشاوران آکس هوم در این زمینه مشورت کنید تا با دانستن قانون های لازم از جریمه شدن در مالیات جلوگیری کنید و با نحوه محاسبه آن آشنا گردید.

شرایط معافیت از مالیات بر اجاره

شاید این سوال پیش بیاید که آیا همه افراد باید این مالیات را پرداخت کنند؟ جواب خیر است. افرادی که ملک خود را به پدر و مادر و یا اجداد و فرزندان خود اجاره می دهند، از مالیات برای درآمد اجاره ملک معاف می باشند.

پرداخت مالیات بر اجاره به عهده چه کسی است؟

مالیات برای درآمد اجاره از مالیات های مستقیم بوده که تاخیر در پرداخت کردن آن باعث می شود مالک جریمه شود. مالیات بر اجاره ملک بر عهده مالک می باشد. این نوع مالیات از شخص اجاره دهنده دریافت می گردد که این اجاره دهنده می تواند دارای شرایط متفاوتی باشد.

در دسته اول اجاره دهنده، خود مالک ملک است که خود فرد باید مالیات را پرداخت کند و در دسته دوم مستاجری که ملک را مجدد اجاره می دهد (که این مورد باید در قولنامه و مبایعه نامه حتما ذکر گردد که مستاجر حق اجاره ای ملک به افراد دیگر را دارد)، که در این صورت مستاجر اول باید پرداخت مالیات را با قانون های خاص آن انجام دهد.

در هر دو صورت شخص مستاجر چه ملک را از دسته اول اجاره کرده باشد چه از دسته دوم نباید مالیات پرداخت کنند. در دسته اول پرداخت مالیات به این صورت است که اگر مالک ملک خود را اجاره دهد باید ۷۵ درصد است اجاره بهای سالانه خود را به عنوان مالیات پرداخت کند و در دسته دوم زمانی که مستاجر به مستاجر دیگری اجاره می دهد، این مالیات به این صورت حساب می گردد که باید تفاوت اجاره پرداختی به مالک و اجاره دریافتی از مستاجر دوم را پرداخت نماید.

نرخ مالیات برای درآمد اجاره

نرخ مالیات برای درآمد اجاره در سال ۱۴۰۱ این نرخ نسبت به سال گذشته افزایش نداشته است، که برای افراد حقوقی ۲۵ درصد به صورت ثابت و برای افراد حقیقی بنابر اصل ۱۳۱ قانون در مالیات مستقیم این گونه حساب می گردد که در درآمد سالانه تا سقف ۵۰ میلیون، ۱۵ درصد مالیات دریافت می گردد. درآمد سالانه مابین ۵۰ الی ۱۰۰ میلیون ۲۰ درصد مالیات و درآمد سالانه بیشتر از بیش از ۱۰۰ میلیون ۲۵ درصد مالیات پرداخت می شود.

سخن آخر

مشاورین حرفه‌ای املاک زیما با توجه به سابقه و تجربه طولانی در معامله های ملکی می توانند افراد را از ضرر و زیان آگاه ساخته و مشورت‌ های لازم برای قوانین اجاره آپارتمان در شمال تهران و یا خرید آپارتمان در شمال تهران را به آن ها بگوید. برای مالیات برای اجاره ملک این نکته ضروری است که افرادی که سرپرست خانواده هستند، چه مستاجر باشند و چه اجاره دهنده باید به سایت املاک و اسکان مراجعه نموده و اطلاعات ملکی برای اجاره دهندگان و اطلاعات اسکان برای مستاجران را وارد کنند و در صورت وارد نکردن اطلاعات جریمه مالیاتی به آنها تعلق می گیرد.