پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
محاسبه سن ساختمان
1400/01/21  /
  • مقاله های تخصصی ملکی

محاسبه سن ساختمان

روش های محاسبه سن ساختمان

یکی از موضوعات مهمی که در ارزش‌گذاری ملک برای معامله یا دریافت وام اهمیت دارد، میزان عمر ساختمان است. در این مطلب می‌خواهیم محاسبه سن ساختمان از چه روش‌هایی صورت می‌گیرد.

اهمیت محاسبه سن ساختمان هنگام خرید و فروش

قیمت‌گذاری ارتباط مستقیمی بر سن ساختمان دارد، از این رو محاسبه سن ساختمان برای افرادی که قصد دارند ملکی را خریداری کنند یا به فروش برسانند، مهم و ضروری است. درواقع محاسبه سن ساختمان و آپارتمان زمانی که قصد خرید یا فروش آن‌ها را داریم، نقش قابل توجهی در تعین قیمت ملک مورد نظر ایفا می‌کند.

جالب است بدانید که ساختمان‌هایی که سن آن‌ها بیشتر از دیگر ساختمان‌ها باشد، به ازای هر یک متر مربع حداقل یک میلیون تومان گران‌تر است. البته نباید از این نکته غافل شد که همیشه و در تمامی نقاط یک شهر، این چنین نیست و با توجه به محله‌ها، ممکن است این تفاوت قیمت نه تنها به این صورت وجود نداشته باشد، بلکه کاملا برعکس شود.

به عنوان مثال در برخی از محله‌های شهر به‌ویژه بعضی از محله‌های سنتی، به دلایل مختلفی از جمله بافت منطقه و حتی ارزش‌های اجتماعی محله برای ساکنین آن، قیمت ساختمان‌های قدیمی بیشتر از ساختمان‌های نوساز است.

جالب است بدانید که در این نوع از مناطق شهری کشور، ساختمان‌هایی که قدمت آن‌ها بیش از ۵۰ سال و حتی بیشر است، نه تنها ارزان‌تر از خانه‌های نوساز نیست، بلکه گران‌تر نیز خرید و فروش می‌شود.

بنابراین کاملا بدیهی است که هنگام خرید و فروش یک ساختمان برای پیشگیری از ایجاد اختلاف بین خریدار و فروشنده روی قیمت ملک، دانستن عمر ساختمان امری لازم و ضروری خواهد بود.

اهمیت محاسبه سن ساختمان برای اخذ وام

از دیگر مواردی که محاسبه سن ساختمان برای افراد مهم و ضروری می‌شود، زمانی است که صاحب ملک قصد دارد از تسهیلات بانکی استفاده کند.

بانک‌هایی که تسهیلات خرید مسکن را به مشتریان ارائه می‌دهد، شرایط و قوانینی را برای متقاضیان درنظر گرفته‌ است که یکی از آن‌ها، مشخص بودن سن ساختمان است.

به عنوان مثال بانک مسکن با توجه به سن آپارتمان یا ساختمان، تسهیلات متفاوتی را ارائه می‌دهد. این بانک سه نوع تسهیلات را برای ساختمان‌های با سن ۱۵ سال، ۲۰ سال و ۲۰ تا ۲۵ سال ارائه می‌دهد.

پس اگر قصد خرید خانه  و برای انجام این مهم روی دریافت تسهیلات خرید مسکن نیز حساب ویژه‌ای باز کرده‌اید، دانستن سن ساختمان مورد نظر مهم و ضروری خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}