پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
نحوه استعلام سند ملک
1400/08/09  /
  • نکات مهم معاملات ملکی

نحوه استعلام سند ملک

در بازار معاملات مسکن هر روز خرید و فروش املاک صورت می گیرد. اما به دلیل سرمایه زیادی که در این معاملات رد و بدل می شود، باید نکات مهمی را لحاظ کرد. یکی از مهم ترین اقدامات برای معامله مطمئن، استعلام سند ملک مورد نظر است. برای کسب اطلاع از نحوه استعلام سند ملک و اهمیت انجام آن، ما را تا انتها همراهی کنید.

استعلام سند ملک

منظور از استعلام سند ملک، بررسی معتبر بودن آن از لحاظ قانونی و رعایت تمام نکات حقوقی است. این بررسی ها برای اطمینان از درست بودن شرایط ثبت شده و مالکیت ملک انجام می شود، به نوعی معتبر بودن ملک مورد نظر و فروشنده را ثابت می کند. سازمان ثبت املاک و اسناد به همین دلیل تدابیر و قوانین معینی را تصویب کرده است و رعایت تمام آن ها را در معاملات املاک اجباری کرده است. پس افراد با اطمینان بیشتر و با کمترین مشکلات حقوقی، به معامله می پردازند.

استعلام سند ملک از شهرداری

هنگامی که خریدار و فروشنده در معامله ای به توافق می رسند و بخواهند سند آن را به طور رسمی انتقال دهند، ابتدا باید سند آن را از شهرداری استعلام بگیرند. در این استعلام اگر ملک شامل بدهی به شهرداری باشد، باید آن را پرداخت کرد. دفترخانه، نامه ای به فروشنده برای مراجعه به شهرداری می دهد. در شهرداری کارشناس مواردی مانند ساخت ملک بر اساس پروانه را بررسی می کند. اگر ملک مورد نظر پروانه ساخت نداشته باشد، فروشنده جریمه می شود و باید آن را بپردازد. هزینه های دیگری مانند عوارض نوسازی ساختمان و زمین، جمع کردن زباله و کمک به آموزش و پرورش است که باید پرداخت شود.

استعلام سند ملک با کد ملی

استعلام سند مالکیت با کد ملی

سازمان ثبت املاک و اسناد کشور برای حفظ حریم شخصی افراد، استعلام سند ملکی با کد ملی را فقط توسط صاحب کد ملی انجام می دهد. یعنی فرد دیگری نمی تواند با در دست داشتن کد ملی افراد دیگر مالکیت آن ها را استعلام بگیرد. برای استعلام سند با کد ملی، فرد باید به همراه کارت ملی و مدارک شناسایی به سازمان ثبت اسناد مراجعه کند و اسناد ثبت شده به نام خود را، استعلام بگیرد. به واسطه این استعلام تمام پلاک های ثبت شده به نام فرد در اختیار او قرار می گیرد که شامل برخی اطلاعات ملک مورد نظر می شود.

اما این نکته را هم بدانید که اگر افرادی راجع به مالکیت برخی افراد دیگر کنجکاو باشند، نمی توانند با در دست داشتن کد ملی او اسناد ثبت شده به نام فرد را استعلام بگیرند و ثبت احوال پاسخ این افراد را نمی دهد. تنها وکلای قانونی مالک با داشتن حکم قضایی می توانند این کار را انجام دهند.

اهمیت استعلام سند ملک

برخی مزایای استعلام سند ملک شامل موارد زیر می شود:

  • ایجاد امنیت
  • اطمینان از مالک بودن فروشنده
  • گزارش کامل شرایط ثبت شده ملک
  • اگر ملک مورد نظر شرایط حقوقی خاصی داشته باشد، مشخص می شود.
  • اگر ملک وام داشته باشد یا سند در گرو بانک باشد با استعلام مشخص می شود.
  • چنانچه ملک مورد نظر چند مالک داشته باشد، با انجام این استعلام می توان متوجه آن شد.

نتیجه گیری

خرید و فروش ملک کار حساسی است، برای همین افراد باید مراحل قانونی زیادی را طی کنند. همان طور که بیان کردیم نحوه استعلام سند ملک از طرق مختلفی امکان پذیر است. شما می توانید از طریق هر کدام برای استعلام سند ملک خود اقدام کنید و با معامله ای مطمئن ملک مورد نظر را خریداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}