پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
کمیسیون املاک
1400/06/30  /
  • نکات مهم معاملات ملکی

کمیسیون املاک

بنگاه های مسکن براساس مصوبه اتحادیه مشاوران املاک و بخشنامه جدید کمیسیون بنگاه های املاک، موظف هستند هزینه مشاوره را براساس ارزش ملک فروخته شده و درصدهای تعیین شده طبق برنامه محاسبه کمیسیون املاک که بصورت آنلان در اختیارشان قرار گرفته، محاسبه و از طرفین معامله دریافت کنند. اما برخی بنگاه ها به عرفی که در بازار مسکن رایج شده استناد کرده و طبق محاسبه آنلاین کمیسیون املاک سال 1400 عمل نمی کنند.

نحوه محاسبه کمیسیون املاک

مشاوران املاک هر شهر ملزم به رعایت دستورالعمل نحوه محاسبه کمیسیون معامله خانه و آپارتمان یا املاک اداری و تجاری در شهر خود بر اساس آنچه اتحادیه مشاورین املاک تعیین کرده است هستند. این بدین دلیل است تا مراجعین از این که کمیسیون بنگاه املاک چقدر است روش محاسبه درصد آن چگونه است مطلع باشند. طبق اطلاع رسانی اتحادیه اگر شهروندان تخلفی در دریافت این کمیسیون ها مشاهده کردند می توانند به اتحادیه مشاوران املاک شهر خود مراجعه و مورد تخلف را گزارش دهند والبته سامانه تلفنی 7334 نیز در سراسر کشور آماده دریافت شکایت ها در این زمینه است.

کمیسیون املاک چند درصد است؟

بر اساس آنچه مشاورین املاک تهران اعلام کرده است، در حوزه خرید و فروش املاک اگر رقم مورد معامله تا سقف 500 میلیون تومان باشد مشمول نیم درصد کمیسیون از هر طرف معامله است یعنی خریدار و فروشنده هر یک باید نیم درصد حق الزحمه مشاور املاک را پرداخت کنند ،اما درارقام بالاتر معامله اگر از 500 میلیون تومان بیشتر باشد به نسبت مازاد ارزش مورد معامله 25 صدم درصد به کمیسیون طرفین معامله افزوده خواهد شد.

به عنوان مثال اگر ارزش معامله خرید و فروش در شمال شهر تهران (بالاشهر) یک ملک 700 میلیون تومان باشد، هر طرف معامله برای 500 میلیون اولیه می بایست نیم درصد کمیسیون به بنگاه مشاوره املاک بپردازند. این یعنی مبلغ 2 میلیون و پانصد هزار تومان و پس از آن کمیسیون 200 میلیونی باقیمانده بر اساس بیست و پنج صدم درصد محاسبه می شود که معادل یک میلیون تومان خواهد شد. البته حسب قانون پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، هر طرف معامله می بایست 9 درصد ارزش کمیسیون معامله را هم به بنگاه مشاوره املاک علاوه بر کل کمیسیون پرداخت کند. بدین ترتیب در یک معامله ملک به ارزش 700 میلیون تومان هر طرف معامله می بایست 3 میلیون و دویست و هفتاد هزار تومان کمیسیون پرداخت کند.

فرمول محاسبه کمیسیون بنگاه املاک

در خصوص اجاره مسکن، فرمول محاسبه حق الزحمه بنگاه مشاور املاک بر اساس ارزش اجاره ملک است. به این شکل که یک چهارم اجاره نوشته شده در قرارداد میان موجر و مستاجر به عنوان کمیسیون دفتر مشاور املاک پرداخت می شود. کمیسیون محاسبه شده برای خانه های اجاره ای فقط یک چهارم مبلغ اجاره یک ماه خانه است و برای املاک رهنی به ازای هر یک میلیون تومان رهن معادل 30 هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود و براساس رقم معادل، کمیسیون مشاور املاک محاسبه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}