پـشتیبـانـی ۰۲۱۷۲۳۶۱
مسکن آکس هوم
فسخ معامله ملک و آپارتمان
1400/07/27  /
 • نکات مهم معاملات ملکی

فسخ معامله ملک و آپارتمان

فسخ معامله خرید و فروش خانه و آپارتمان

فسخ قرارداد خرید ملک ممکن است در هر معامله ای که انجام می شود صورت گیرد. فسخ قرارداد ملک یک عمل رایج بوده که در آن هر یک از طرفین، بنا به دلایلی می توانند درخواست فسخ معامله را داشته باشند. فسخ هرگونه قرارداد دارای شرایط و ضوابطی است که می توانید برای ضرر کمتر، آن ها را رعایت کنید.

فسخ قرارداد می تواند در موارد مختلف مانند فسخ قرارداد خرید و فروش ملک، رهن یا اجاره املاک یا قرارداد مشارکت در ساخت و ساز رخ دهد. هر یک از این شرایط باید برآورده شوند. در این مقاله سعی داریم در مورد نحوه فسخ قرارداد ملک و شرایط آن صحبت کنیم.

فسخ معامله چیست؟

فسخ در معنای لغوی به معنای نقض، لغو، و خراب شدن بوده و به آن انحلال اختیاری قرارداد نیز گفته می شود. فسخ از نظر حقوقی عبارت است از فسخ قانونی قرارداد توسط یکی از طرفین قرارداد یا شخص ثالث.

مبنای فسخ قرارداد ممکن است متفاوت باشد. این بدان معناست که فسخ قرارداد بر اساس حقی است که یا با توافق طرفین ایجاد می شود یا بر اساس قانون مستقیم است و این حق برای یکی از طرفین یا شخص ثالث وجود دارد.

فسخ قرارداد ملک چیست؟  

فسخ قرارداد ملک یا معامله اموال توسط هر یک از طرفین معامله یا هر دو طرف انجام می شود. این معاملات عموماً به دو شکل رسمی و غیر رسمی (عادی) صورت می­گیرید. همچنین فسخ قرارداد عبارت است از:

پیش بینی حق فسخ قرارداد به صورت یک طرفه

وجود دلایل قابل قبول قانون برای فسخ قرارداد

فسخ قرارداد به صورت یک توافق است که معمولاً با پرداخت خسارت به طرف مقابل منعقد می شود.

نکته ای که باید در نظر داشت این است که به محض امضای قرارداد، طرفین متعهد به انجام تعهدات خود می شوند. برخلاف عرف معاملاتی که می گوید معامله می تواند تا ۲۴ یا ۴۸ ساعت پس از عقد قرارداد لغو شود، طبق قانون این حالت امکان پذیر نیست! حتی اگر پولی بین طرفین مبادله نشده باشد.

انواع فسخ قرارداد معامات ملکی و قوانین مربوط به آن

انواع فسخ قرارداد ملک و قوانین آن

دراین قسمت انواع فسخ قرارداد را بررسی خواهیم کرد:

قانون فسخ قرارداد توافقی

فسخ قرارداد توافقی به این معنی است که فسخ قرارداد یک طرفه یا توافقی قبلا ذکر نشده است و طرف درخواست کننده فسخ معامله، فقط با رسیدن به توافق و تلاش برای جلب رضایت ملک را فسخ می کند. طرف دیگر این نوع فسخ قرارداد اجباری نیست و نمی توان افراد را مجبور به فسخ قرارداد کرد.

گاهی اوقات اختیار فسخ قرارداد به شخص ثالثی داده می شود که می تواند توانایی (دلیل و سن) و شرایط لازم برای تکمیل معامله و فسخ قرارداد را داشته باشد.    

قانون فسخ قرارداد خرید و فروش ملک

فسخ معاملات و قراردادهای خرید و فروش ملک با ۳ شرط امکان پذیر است:

 • داشتن حق فسخ قرارداد خرید ملک
 • تنظیم قرارداد با شرایط قانونی
 • فسخ توافق شده قرارداد، که معمولاً مستلزم پرداخت خسارت توسط فسخ کننده قرارداد املاک است.

فسخ یک طرفه قرارداد خرید ملک به دو صورت انجام می شود:

یا طرفین معامله قبلاً در قرارداد بندهایی را برای شرایط فسخ زودهنگام معامله املاک و مستغلات ارائه کرده اند که به آن «اختیار اختیار» می گویند.

شرایط مستاجر و موجر در فسخ قرارداد اجاره خانه و ملک و قوانین مربوط به آن

قانون فسخ قرارداد اجاره

طبق قوانین موجر و مستاجر، تنها در شرایط خاصی می توان اجاره را برای هر یک از طرفین قرارداد فسخ کرد.  

سرانجام، اگر در انتهای اجاره نوشته شده است که حق مشروط و… افراد لغو می شود، یعنی حق فسخ اجاره توسط طرفین معامله یک طرفه یا زودرس ساقط می شود و آن ها با این امر موافقت کرده اند.

چه موقع مستاجر می تواند برای فسخ قرارداد اقدام کند؟

 • اگر خانه یا ملک اجاره ای با شرایط مندرج در قرارداد مطابقت نداشته باشد.(ماده ۴۱۵ قانون مدنی)
 • در مواردی که تحت شرایطی حق فسخ اجاره توسط مستاجر در قرارداد ذکر شده است. به عنوان مثال، در برخی از قراردادهای اجاره ای، ممکن است مستاجر قرارداد اجاره را فسخ کند، که به دلایل خاصی محدود می شود (خاتمه قرارداد اجاره ای).
 • اگر هر یک یا همه اموال آسیب دیده یا در معرض آسیب قرار گرفته باشند، به نحوی که قابلیت استفاده را نقض کرده و قابل تعمیر نباشد.
 • اگر مستاجر بخواهد به هر دلیلی از ملک خارج شود، باید سه ماه قبل فسخ اجاره و تخلیه را به صاحبخانه اطلاع دهد.

چه موقع صاحبخانه می تواند فسخ قرارداد را درخواست کند؟

 • اگر مستاجر در پرداخت اجاره بها بیش از یک هفته تأخیر داشته باشد.
 • اگر مستاجر ملک را بدون اخذ مجوز از صاحبخانه به دیگری منتقل کند.
 • اگر مستاجر از مسکن برای کارهای غیر مرتبط مانند فعالیتهای نامناسب یا فعالیتهای تجاری اصلی استفاده کند.

مستاجر مسئول اجازه دادن به صاحبخانه برای ورود به آپارتمان برای اهدافی مانند تعمیرات است. در صورت امتناع از انجام این کار بدون دلیل موجه، یا غفلت از اموال و عدم انجام وظایفی که تحت اجاره به او محول شده است، صاحبخانه حق فسخ زودهنگام و یک طرفه قرارداد را دارد.

قانون فسخ قرارداد مشارکت ساختمانی

یکی از راههای انحلال قراردادهای مشارکت ساختمانی فسخ قرارداد آن ها است. اما معمولاً مشکل فسخ قراردادهای مشارکت ساختمانی هزینه ها و درآمدهایی است که از شروع پروژه تا خاتمه به وجود می آید و وظیفه باید مشخص شود. این امر باعث فسخ قرارداد می شود.

سخن پایانی

فسخ قرارداد ملک امکان دارد در هر معامله ای اتفاق بیافتد. فسخ قرارداد یک عمل رایج بوده که در آن طرفین بنا به دلایلی می توانند فسخ معامله را خواستار شوند. فسخ هرگونه قرارداد دارای شرایط و ضوابطی است که می توانید برای از ضرر کمتر آن ها را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید 0 نظر
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
در حال پردازش...

{{ error }}

{{ result }}